Czy moje leki wchodzą w interakcje?

Wyszukaj pierwszy lek, a następnie dodaj kolejny, by sprawdzić, czy nie wchodzą między sobą w interakcje.


Interakcje leków

Przyjmując leki pacjenci często nie zastanawiają się, czy są one dla nich w pełni bezpieczne. Nie jest tajemnicą, że łączenie kilku różnych preparatów może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, niejednokrotnie bardzo groźnych dla zdrowia. Których preparatów nie powinno się łączyć i jak szukać informacji na ten temat?

Niebezpieczne interakcje leków

Przyjmowanie kilku leków jednocześnie niesie ze sobą ryzyko wzajemnego oddziaływania między nimi. W efekcie może dojść do odmiennego, niż deklarowane przez producenta, działania na organizm. Im więcej leków pacjent przyjmuje, tym większe ryzyko niekorzystnych interakcji pomiędzy nimi. Problem ten dotyczy zwłaszcza osób starszych, leczonych na kilka schorzeń jednocześnie i które zmuszone są przyjmować nawet kilkanaście farmaceutyków naraz. Z jednej strony leki mogą wzajemnie osłabiać lub wzmacniać swoje działanie. Zażywanie niektórych preparatów jednocześnie może również wydłużać lub znacząca skracać działanie terapeutyczny. Możliwe jest również, w wyniku połączenia kilku substancji czynnych, pojawienie się nowego działania, często toksycznego. Dlatego tak ważna jest świadome przyjmowanie leków.

Których leków nie łączyć?

Istnieje wiele połączeń leków, których dla własnego dobra lepiej unikać. Jednym z przykładów jest łączenie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy z ibuprofenem. Te pierwsze osłabiają działanie ibuprofenu i wzmagają działania niepożądane na błonę śluzową żołądka. ibuprofen osłabia działanie kardioprotekcyjne i przeciwzakrzepowe aspiryny. Inny niebezpieczny przykład to łączenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych ibuprofen, ketoprofen , naproksen ) z paracetamolem. Łączenie tych leków może doprowadzić do zaburzenia czynności nerek.

Jak sprawdzić, których połączeń leków należy unikać? Podstawą jest oczywiście zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania. Niestety część pacjentów czyta ulotki bardzo pobieżnie lub zupełnie pomija ten etap. Warto zatem skorzystać z naszej bazy interakcji, dzięki której dowiemy się, jakie interakcje zachodzą pomiędzy substancjami czynnymi zawartymi w stosowanych lekach.

Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece